به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر ، علی مفاخریان با اشاره به اینکه فرآیند نگهداری سگهای بلاصاحب در حال تغییر است، گفت: در این حوزه تدوین برنامه های جدید در دستور کار است، فرآیند زنده گیری سگ ها باید تغییر کند . مبنای کار بر این است در حالیکه سگها در شهر دیده نمی شوند در عین حال از یک حقوق اولیه برخوردار باشند و بتوانند شرایط زیست طبیعی خود را دنبال کنند.

وی  با بیان اینکه به دنبال ایجاد یک مرکز گردشگری در این حوزه هستیم، اضافه کرد: تلاش بر این است مرکزی مورد بهره برداری قرار گیرد که در آن حیوانات خانگی که به هر دلیلی شهروندان علاقمند به نگهداری از آنها نیستند، تحت حفاظت قرار گیرند. واگذاری سگهای بلاصاحب در شرایط رهاسازی به حامیان و تربیت آنها موضوع دیگری است که باید در دستور کار قرار گیرد.

❇️ مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با تاکید بر اینکه در حال حاضر فضای طبیعت گردی برای حیوانات خانگی در شهرداری وجود ندارد، عنوان کرد: در حال حاضر جمع آوری سگها در بخش هایی که به حریم شهر تهران هم مربوط می شوند در دستور کار قرار گرفته است؛ سگها از کوهستان ها و شمال شهر جمع آوری و به نقاهتگاه سگ های بلاصاحب منتقل می شوند.

مفاخریان ادامه داد: سگها بنا به استعداد و نژادشان تحت تربیت می شوند و به مراکزی که به آنها نیازمند هستند، واگذار خواهند شد. از سگهای آموزش داده شده می توانند به عنوان نگهبان در باغات یا مدیریت بحران استفاده کرد. فعالان در این حوزه افرادی هستند که از آنها برای ساماندهی وضعیت سگ های بدون صاحب کمک گرفته خواهد شد.

او با اشاره هزینه های مربوط به نگهداری سگهای بلاصاحب گفت: بودجه لازم برای تغذیه، واکسیناسیون و هزینه های جانبی به اندازه کافی در اختیار شرکت ساماندهی مشاغل نیست زیرا تعداد سگهای بی صاحب در شهر تهران بسیار زیاد است، سگها دایما زاد و ولد می کنند و به شهر وارد می شوند. لازم است سازو کاری فراهم شود که در صورت برون سپاری حیوانات خانگی شهروندان نسبت به عملکرد اتخاذ شده اعتماد کافی داشته باشند. زیرا شهرداری پیش از این به این متهم بوده که سگ هایی که جمع آوری می کند را می کشد.

او با بیان اینکه این ذهنیت منفی باید از ذهن شهروندان پاک شود، گفت: شهرداری به دنبال کشتن حیوانات نیست بلکه در تلاشیم شیوه ای را فراهم کنیم که بتوانند از حیات خود استفاده کنند. ایجاد محل هایی برای نگهداری سگها شرایطی را فراهم می کند که خانواده ها بتوانند در کنار فرزندان خود یا حتی دانش آموزان در این مکان ها حضور پیدا کنند.