به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 4 تهران، "زهرا علی اکبری"  با بیان این مطلب  که زباله گردی یکی از اشکال سخت کار کودکان است افزود: طرح ناظران سلامت کودک  با همکاری خانه های سلامت  و افراد داوطلب محلی با هدف منع به کار گیری کودکان زیر 18 سال در فرایند جمع آوری پسماند از یکم مرداد اجرایی  شد.

او گفت : با توجه به ابلاغیه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران نسبت به بررسی وضعیت کودکان زباله گرد ،مقرر شد مسئولان خانه های سلامت نسبت به تشکیل گروه ناظرین محلی با حضور 3 نفر از  اعضای کانون ها ، شورایاران و سمن ها پس از مشاهده کودکان زباله گرد، گزارش آن را به همراه عکس  به اداره سلامت ، سامانه 137 ارسال و در نهایت  توسط اداره کل سلامت ساماندهی می شوند.

مدیر اداره سلامت منطقه 4 هدف از  اجرای این طرح را  منع به کار گیری کودکان زیر 18 سال در فرایند جمع آوری پسماند توسط پیمانکاران و حفظ و ارتقای سلامت کودکان عنوان کرد و گفت: طی چندسال گذشته کودکان بسیاری در جمع آوری پسماند خشک به کار گرفته شده اند که راه حل نهایی آن تغییر شیوه جمع آوری پسماند است. 

علی اکبری در توضیح ناظران سلامت کودک گفت : ناظران سلامت کودک به افراد داوطلب محلی گفته می شود که نسبت به سلامت کودکان حساس بوده و زیر نظر مدیر خانه سلامت محله مربوطه، گزارش مشاهده کودکان زباله گرد را به درگاه های ذیربط ارایه خواهند کرد.