به گزارش اکونا پرس،

به نقل ار روابط عمومی شهرداری منطقه 12، در نخستین روز هفته تهران، با نام «مکتب تهران؛ فرهنگ و هنر» آیین تجلیل ‌از انجمن‌ها و فعالان حوزه تهران‌شناسی به همت شهرداری منطقه 12 و با حضور محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، علی‌محمد سعادتی شهردار منطقه، مهرشاد کاظمی رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران، استادان تهران‌شناسی نظیر نصرالله حدادی، نمایندگان برخی انجمن‌های تهران‌شناسی و جمعی از خبرنگاران، عکاسان و فعالان فضای مجازی این حوزه در تالار روح‌الامینی باغ نگارستان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مورد نظر ستاد ملی مبارزه با بحران بیماری کرونا برگزار شد.

سعادتی در این آیین تهران را گوهری ارزشمند دانست و گفت: شهرداری منطقه ۱۲ در قلب طهران به عنوان مهمانخانه شهر که گنجینه‌ هویت این شهر را در خود جای داده، مسؤول و امانت‌دار این گوهر گرانبهاست. 

وی ضمن تأکید بر این مطلب که ما در مدیریت شهری زمانی می‌توانیم در انجام مأموریت‌ها موفق باشیم که زمینه تعامل با شهروندان را به عنوان صاحبان اصلی شهر افزایش دهیم، خطاب به حاضران در مراسم تصریح کرد: امروز روز شماست که همچون پلی میان ما و شهروندان قرار دارید؛ چراکه ما به‌تنهایی نمی‌توانیم به این هدف نائل آییم و این گوهر در واقع با قلم و هنر فعالان حوزه تهران‌شناسی صیانت می‌شود و قدر و قیمت می‌یابد.

شهردار قلب طهران با بیان این نکته که ارزش‌های ملموس و ناملموس شهر، زمانی پاسداری می‌شود که شهروندان به عنوان صاحبان اصلی آن نسبت به آن ارزش‌ها آگاه باشند و رسالت خود را در عرصه پاسداشت آنها انجام دهند، اظهار داشت: تک‌تک شهروندان باید اهتمام و رسالت خود را در پاسداری از این ارزش‌ها بالا ببرند و در این زمینه انجمن‌ها و فعالان رسانه‌ای حوزه تهران‌شناسی، نقش بی‌بدیلی برای افزایش آگاهی و شناخت شهر تهران به عهده دارند.

وی با ابراز امیدواری از افزایش قابل درک کنش‌های اجتماعی و حساسیت عمومی شهروندان نسبت به شهر و رشد روند آگاهی‌یافتن مردم به آن از فعالان حوزه تهران‌شناسی خواست تا در پی طراحی مسیرهایی باشند که آگاهی‌بخشی به شهروندان در مورد تهران با اخلال روبه‌رو نشود. 

سعادتی در پایان سخنان خود اظهار داشت: در سال‌های اخیر ناشی از این برنامه‌ها، حضورها، رفت‌وآمدها و شناخت‌ها، افراد بیشتری به تهران دلدادگی پیدا کردند و امروز شاهد آنیم که کسانی که قبلاً در تهران صرفاً زیست می‌کردند، حال در آن زندگی می‌کنند.

در ادامه حق‌شناس با ابراز تأسف از اینکه تهران با همه ارزش‌های تاریخی و فرهنگی‌اش، مقصد گردشگری نبوده اظهار داشت: جا دارد تهران مقصد گردشگری باشد، اما در آماری که در تمام سال‌های گذشته از گردشگران خارجی داریم، تمام گردشگران به تهران وارد می‌شوند؛ اما تهران مقصد گردشگری آنان نبوده است.

وی افزود: ده‌ها شهر این مرز و بوم مقصد‌های ارزشمندی برای گردشگری هستند، اما آیا ما توانستیم در کنار اصفهان و شیراز و مشهد، تهران را هم به عنوان مقصد گردشگری معرفی کنیم؟

حق‌شناس با بیان اینکه در این حوزه کم‌کاری داشته‌ایم، اظهار داشت: با فعال‌کردن انجمن‌های که هدف آنها شناسایی تهران باشد، این امکان فراهم می‌شود که تهران را بیشتر معرفی کنیم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: شاید امروز دور از واقعیت نباشد که حتی تهران برای ساکنان تهران هنوز شناخته‌شده نیست و این اتفاق عجیب و نادر است.

وی افزود: تهران با تمام بزرگی، حوزه‌ها و ابعاد ناشناخته‌ای دارد که فرصت‌های زیادی باید برای پرداختن به آن صرف کرد.

حق‌شناس با بیان اینکه متأسفم که بگویم ما در سال، بیش از ۲۰۰ روز امکان دیدن البرز را نداریم، گفت: کجاست رودخانه‌های تهران و صدای پرنده‌ها، باغ‌های تهران چه شد؟ 

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: امروز حتی برای نگهداشتن چنارهای ولیعصر هم با مشکل روبه‌رو هستیم و بدون کمک انجمن‌ها و فعالان حوزه تهران، نمی‌توانیم تهران را با همه زیبای هایش به مخاطبان منتقل کنیم.

وی گفت: به دلایل مختلف سعی در نادیده گرفتن تهران می‌شود و تهران مورد حمایت نیست و در همه سال‌ها دولت، از تهران غفلت کرده و نسبت به تهران بی‌توجه بوده است.