به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه؛ شهردار تهران در آیین رونمایی از نشریه "همشهری مترو" گفت: همشهری پرچمدار پرداختن و آگاهی بخشی درباره مسایل مختلف کشور بوده و در این مسیر مسایل شهری را اجتماعی کرده است.

پیروز حناچی با اشاره به اینکه قطع مناسب، ترکیب بندی و ارایه متفاوت از سوی روزنامه همشهری باعث شد تا برند همشهری شکل گرفته و به این جایگاه برسد افزود: در حال حاضر نسبت به چند دهه قبل شرایط متفاوت شده و رقبای بزرگی در فضای مجازی به وجود آمده با این حال رسانه های مکتوب هنوز حذف نشدند و در کلان شهرهای دنیا نشریه های خاص مترویی منتشر می شود.
شهردار تهران تصریح  کرد: اگرچه به دلیل شیوع ویروس کرونا با کاهش ۵۰ درصدی مسافران مترو روبرو شدیم اما هنوز هم بیشترین حجم تردد در شهرزیر زمینی را شاهد هستیم و تلاش می کنیم با اقداماتی این چنینی، حس تعلق ایجاد کرده و قدری از سختی های زندگی شهری کم کرده و با ایجاد ارتباط، شهرنشین را به شهروند تبدیل کنیم.   
وی با بیان اینکه این اقدام فرهنگی به یادگار خواهد ماند و امیدواریم مورد رضایت شهروندان تهرانی قرار گیرد افزود: هیچ مانعی برای گسترش کار وجود ندارد و در فضای ایستگاه های مترو نیز برای ادامه این روند تلاش خواهد شد. چرا که مصرف کمتر کاغذ و عدم قطع شدن درختان نیز مدنظر ما است.
شهردار تهران خاطرنشان کرد: مترو می تواند انتقال سایر پیام هایی که به آن نیاز دارد را نیز از این طریق انجام دهد.

 رایزنی برای تامین اینترنت و وای فای رایگان برای ایستگاه های مترو
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز  ضمن تشکر از حمایت های شهردار تهران و موسسه همشهری گفت: فضاسازی فرهنگی، اجتماعی و شهری در "همشهری مترو" جریان خواهد داشت و جایی برای فضاسازی سیاسی ندارد.
وی با اشاره به اینکه این پروژه، پروژه کوچکی نیست و نیازی نیست برای خیلی از پروژه های بزرگ پول های بزرگ خرج کنیم افزود: این نشریه فعالیت سیاسی ندارد و فضای فرهنگی، اجتماعی، شهری و فرهنگ سازی خواهد داشت.
هاشمی ادامه داد: در ایامی که پروژه های بزرگ مقیاس مانند افتتاح ۳۰ ایستگاه مترو که دو مورد آن هفته آینده انجام می شود، بهره برداری از چنین پروژه هایی بدون یک ریال هزینه بسیار ارزشمند است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از انجام مذاکره برای تامین اینترنت و وای فای رایگان با همکاری سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران برای ایستگاه های فعال مترو خبر داد و گفت: می توانیم از محل تبلیغات آن در آمدزایی نیز داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه در سال ۱۳۹۹ جشنواره ها و همایش های خوبی برگزار کرده است که از جمله اتفاقات ارزشمند آن فعال شدن کتابخانه ای است که ۱۳ هزار کتاب را در اختیار شهروندان قرار داده است.
در ادامه نایب رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران وحومه نیز گفت: برای رونمایی نشریه "همشهری مترو" فضای اطراف ایستگاه متروی بهارستان انتخاب شد که یادآور مسایل فرهنگی و چاپ و نشر است.
علی عبداله پور با بیان اینکه جای خالی روزنامه ای در مترو احساس می شد نظیر کاری که شهرهای بزرگ جهان از چند سال پیش انجام می دادند، افزود: از امروز نشریه وزین همشهری مترو نیز به جمعیت ۷۶۵ هزار نفری مسافران متروی تهران اضافه می شود.

ساکنین شهر زیرزمینی شهروندخبرنگار ما خواهند بود
مدیرعامل موسسه همشهری نیز گفت: بیش از ۱ سال است که ایده انتشار همشهری مترو در این موسسه مطرح است اما اینکه امروز این مسأله محقق شده نشان می‌دهد که پیش‌تر اراده‌ای برای تحقق این ایده نبوده اما امروز در مدیریت شهری دوره پنجم این اراده متبلور شده است.
ریاضی افزود: کارهای کوچک مهمتر از پروژه های بزرگ است. شهر متعلق به شهروندان است و مدیریت شهری باید ارتباط با شهروندان را عمیق تر و اقدامات خود را بر اساس این ارتباط تنظیم کند.
مدیرعامل موسسه همشهری افزود: این هفته نامه  با صدهزار تیراژ کار خود را شروع کرده و در ۳۰ ایستگاه مترو توزیع می شود اما سعی می‌کنیم انتشار آن را به هفته‌ای دو روز برسانیم و در آینده حتی هر روز با مطالب جدید انتشار آن را ادامه دهیم و این اقدام، شروعی است که انتظار داریم با گام های بزرگتری همراه شود.

وی با اشاره به گستردگی مترو و ارتباطی که با شهروندان دارد گفت: در این نشریه بحث هایی مانند فرهنگ شهرنشینی، مترو سواری و سیاست گذاری های این حوزه با کارشناسان و گروه های متخصص دنبال خواهد شد.ویک صفحه برای ارتباطات بین شهروندان و مدیریت شهری پیش بینی شده تا مسافران شهر زیرزمینی شهروند خبرنگار ما شوند. 
ریاضی در پایان خاطر نشان کرد: همشهری در این شرایط سخت، انتشار رایگان این هفته نامه را انجام می دهد، چرا که بر اساس ایده اولیه این کار را هزینه تلقی نمی‌کنیم بلکه سرمایه ای است که حتی می تواند زمینه هایی برای درآمد زایی داشته باشد.