به گزارش اکونا پرس،

زهراشمس احسان در جلسه روز یکشنبه شورای شهر تهران در تذکری گفت: طبق بررسی های کمیته اجتماعی ، شهردار منطقه با توجه به محدودیت های قانونی- حقوقی امکان انجام اقدامات ساماندهی، جمع آوری و پاکسازی را به تنهایی ندارد و ضرورت دارد دستگاه هایی چون دادستانی، نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی، دانشگاه های علوم پزشکی در ساماندهی و ارتقا کیفیت زندگی در این محدوده ها، مشارکت داشته باشند.

وی گفت: بررسی ها نشان می دهد در محدوده کوه گچی بیش از 20 پلاک قرمز وجود دارد. مالکین این واحدهای مسکونی، بصورت غیررسمی و غیر متعارف اتاق هایی را جهت مصرف ساعتی و روزانه به معتادین اجاره میدهند که در جریان بازدید 17 آذر، بصورت سرزده بازدید از فضای داخل بخشی از پلاک های قرمز انجام و متاسفانه فضای اسفناکی در این پلاک ها مشاهده شد. با توجه به پیچیدگی مساله و ضرورت برنامه ریزی و اقدام با همکاری سایر دستگاه ها و بصورت مشترک مقرر شد طی جلسه با نمایندگان دادستان محترم تهران، مشخصات پلاک های قرمز فعال در این محدوده ارائه و در گام بعدی، مساله پلمپ، صدور اخطاریه و جمع آوری معتادین متجاهر در قالب قرارگاه ساماندهی آسیب های اجتماعی تعریف شود. خوشبختانه طبق پیگیری هایی که داشتم طی یک ماه گذشته چهار جلسه در این خصوص برگزار و برنامه اقدام در حوزه محدوده کوه گچی بصورت مشترک تنظیم و انشالله تا پایان سال شاهد تعیین تکلیف پلاک های قرمز این محدوده که از دغدغه های جدی ساکنین و نمایندگان مردم تهران است، خواهیم بود.

شمس احسان گفت: در ارتباط با محدوده کوه سنگی لازم به ذکر است این محدوده از مراکز اصلی و فعال توزیع مواد مخدر در جنوب شرق تهران است. تعدادی معتاد متجاهر در محدوده کوه سنگی و تعداد زیادی معتاد متجاهر در فصول سرد سال به صورت روزانه به گرمخانه خاوران که در مجاورت شهرک رضویه است، در حال تردد هستند.

 وی گفت: در تائید گلایه های به حق ساکنین این محدوده باید اذعان داشت، مجموعه مددسرای خاوران و محدوده کوه سنگی موجب تبدیل معابر و فضاهای عمومی شهرک رضویه به پاتوق فعال و روزانه تردد معتادین متجاهر شده است. در بازدید صورت گرفته سناریو های مختلف جهت ساماندهی این محدوده مطرح و مقرر شد جمع آوری و ساماندهی معتادین این محدوده در قالب طرح ویژه با همکاری سایر مجموعه های ذیربط انجام شود.

شمس احسان گفت: در حال حاضر تبدیل گرمخانه خاوران به مرکز ماده 16 ترک اعتیاد جهت پاکسازی، سم زدایی و بازپروری معتادین متجاهر در دستور کار قرار گرفته که در حال حاضر موضوع تعمیر و تجهیز، افزایش سرانه فضاهای بهداشتی وخدماتی این مجموعه توسط معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران در حال انجام است. همچنین مقرر شد شهردار منطقه در هم اندیشی با معاونین شهرسازی و معماری و خدمات شهری شهرداری تهران، موضوع افزایش نظارت اجتماعی در این محدوده را از طریق ارزیابی و امکان سنجی تبدیل محدوده کوه سنگی به فضای تفریحی-فراغتی و تعریف فعالیت های عمومی جهت بهره مندی شهروندان بررسی نماید. امیدواریم با همکاری مجموعه نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی، دانشگاههای علوم پزشکی و سایر دستگاه های ذی صلاح و ذیربط، شاهد هم افزایی و کاهش مسائل و مشکلات ساکنین این محدوده در قالب یک برنامه ریزی زمانبندی شده باشیم.