به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه13، محمدهادی علی احمدی در تشریح اجرای این پویش گفت:  این اقدام در راستای آگاه‌سازی شهروندان به ویژه افراد سیگاری است تا نسبت به محیط زندگی خود احساس مسئولیت داشته باشند و ته مانده سیگار را در محیط رها نکرده، در سطل‌های مخصوص زباله بیندازند.

او هدف از نام گذاری روزی با عنوان «روز جهانی زمین پاک » را تاکید بر لزوم کاهش تولید پسماند و جایگزینی مواد چند بار مصرف و تجدیدپذیر با پسماند غیرقابل تجزیه دانسته و افزود: سازمان‌های مردم نهاد در آموزش، اطلاع‌رسانی و انتشار طرح‌های و برنامه‌های سازمان پسماند نظیر کاپ (الگوی نوین کاهش پسماند)، روش‌های تفکیک  از مبدا و افزایش مشارکت مردم در این طرح‌ها نقش مؤثری دارند.

شهردار منطقه ۱۳ با اشاره به اینکه فیلتر سیگار  زباله کوچکی است اما از زباله‌های بسیاری پرخطرتر است، تاکید کرد: فیلتر سیگار رها شده در طبیعت نه ‌تنها سلامت انسان، بلکه حیات موجودات زنده دیگر را هم به خطر می‌اندازد زیرا مواد سمی و فلزات سنگین خطرناکی چون نیکوتین، سرب، مس و کروم در آن وجود دارد‌ و در یک بسته متشکل از ۱۲هزار الیاف پلاستیکی در هم تنیده مانند استات سلولز و تجزیه‌ناپذیر جاسازی شده‌اند.

علی احمدی با تاکید بر اینکه زمین و محیط‌زیست امانتی الهی در دست بندگان است، گفت: از آنجا که مصرف بی‌رویه و تولید زباله یکی از عوامل تهدیدکننده زمین به شمار می‌رود، رعایت اصول مدیریت پسماند و عدم رهاسازی پسماند آلوده نظیر ته مانده سیگار، ماسک‌، دستکش‌ استفاده شده و... از آلودگی زمین جلوگیری می‌کند و این هدف تنها با همراهی و همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد محقق می‌شود.

شهردار منطقه ۱۳ برپایی میز آموزش چهره به چهره در ایستگاه مترو شهدا، ارائه آموزش در زمینه عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و غیرقابل بازیافت در مناسبت‌های مذهبی در مساجد، مدارس و حسینیه‌ها و کارگاه آموزش حضوری با موضوع مدیریت پسماند و مسابقه نقاشی برای دانش‌آموزان مقطع ابتدایی را از دیگر برنامه‌های هفته زمین پاک برشمرد که در این منطقه اجرا می شود.