به گزارش اکونا پرس،

دکتر علی ناظمی ‌در پنل ششمین یلدای کارآفرینان استارت‌آپی ایران با موضوع بررسی چالش‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران و نوآوری در سرمایه‌گذاری گفت: امروز 15 شتابدهنده عامل صندوق نوآوری هستند و بالغ بر 50 سرمایه‌گذاری در سیدمانی‌ها با آن‌ها صورت گرفته است. همچنین تاکنون موفق به عقد 60 قرارداد هم‌سرمایه‌گذاری در حوزه‌های بایو، IT و... با صندوق‌های پژوهش و فناوری شده‌ایم.
وی به همکاری‌های صندوق نوآوری و شکوفایی با بورس اشاره کرد و افزود: ما با کمک بورس، موفق به سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی در شرکت سرمایه‌گذاری نوآوری با شرکت سهامی‌خاص شده‌ایم که سهم صندوق از این عدد 60 میلیارد تومان است و همچنین سهم صندوق در سرمایه‌گذاری شرکت سهامی‌عام 100 میلیارد تومان بوده است.
معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود به روش تامین مالی(کرادفاندینگ) در طرح‌های شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: در این روش طی فراخوانی موفق به دریافت 100 طرح فناورانه شدیم و در نهایت 20 طرح جهت جذب سرمایه انتخاب شدند تا مردم بتوانند در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند. ما در صندوق نوآوری، سرمایه‌گذاری مردم در این 20 طرح را ضمانت(بیمه) کرده‌ایم.
ناظمی‌ با اشاره به اثربخش بودن روش تامین مالی جمعی برای طرح‌های فناورانه از طریق مسابقه تلویزیونی «کارویا» خاطرنشان کرد: یکی از طرح‌های ارائه شده در روش تامین مالی جمعی که نیاز به جذب سرمایه یک میلیارد تومانی داشت، طی فقط سه ساعت (از 8 تا 11 صبح) موفق به جذب سرمایه مورد نیاز شد. همچنین طرح دیگری که نیاز به جذب سرمایه چهار میلیارد تومانی داشت نیز طی 10 روز گذشته موفق به جذب سه میلیارد و 800 میلیون تومان سرمایه شد.
وی با بیان اینکه از نظر عدد سرمایه‌گذاری خطرپذیر در اکوسیستم، دچار عقب‌افتادگی هستیم، بیان‌کرد: بزرگترین کارکرد بورس، جذب سرمایه نیست، بلکه افشای اطلاعاتی است که طی آن مشخص می‌شود ارزش یک کالا چه میزان است. بنابراین وقتی ما حوزه نوآوری را وارد بورس نکرده‌ایم، افشای اطلاعاتی در مورد دارایی مشروط و ارزش‌ شرکت‌ها، رخ نداده است. 
معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: برای اینکه ارزش استارت‌آپ‌ها از یک عددی بالاتر رود و بتوانند سرمایه‌های بزرگ جذب کنند، نیاز به مارکت دارند.
ناظمی در ادامه به موانع بر سر راه کسب و کارها در کشور اشاره کرد و گفت: اگر فکر کنیم با وجود موانع، کسب و کارها از بین می‌روند، باید بپذیریم اساسا اکوسیستمی‌ نداشته‎ایم، چون اساس این اکوسیستم بر مبنای تخریب کسب و کار نیست. معتقدم فضای امیدوارانه‌ای برای برداشتن موانع وجود دارد.
وی ‌خاطرنشان کرد: با وجود مدل‌های همکاری، نباید تصور کنیم که کسب و کارها به جهت موانع موجود بر سر راهشان، از بین می‌روند. امروز شاهد گستردگی کسب و کارهای استارت‌آپی در کشور هستیم. امروز دانشجویان به کارآفرینی و فضای نوآورانه فکر می‌کنند و صاحب کسب و کار شده‌اند. 
معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه بر ساماندهی محیط کسب و کار، اصلاح استانداردهای حسابداری، اصلاح قانون تجارت و توسعه ابزارهای جدید متناسب با ظرفیت اکوسیستم نوآوری تاکید کرد و گفت: مشکل ما در اکوسیستم، منابع مالی و تقاضا نیست. اگر محیط کسب و کار مساعد باشد، عرضه و تقاضای مارکت بهم می‌رسند.
ناظمی در پایان اصلاح قانون تجارت را بزرگترین رویای خود اعلام و ابراز امیدواری کرد که این مهم، روزی محقق ‌شود.
گفتنی است، در این پنل حامد ساجدی مدیرعامل شناسا، مسعود حمیدزاده مدیر سرمایه‌گذاری‌های جسورانه گروه مالی فیروزه و وحیدرضا سلیمانی مدیرعامل صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر اسمارت‌آپ حضور داشتند و بیان نظرات خود درباره اکوسیستم نوآوری کشور و نیز فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این اکوسیستم پرداختند.