به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، موضوع برنامه این هفته «شکاف اقتصادی» شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی‌وی به دلایل پایان استفاده از فرانک سی اف ای در سال های گذشته در برخی کشورهای آفریقایی می پردازد. 

فرانک سی‌اف‌ای (CFA)، در شرایطی ایجاد شد که هنوز بسیاری از کشورهای آفریقایی به استقلال دست نیافته بودند.  پس از جنگ جهانی دوم  قدرت‌های پیروز از جمله فرانسه قصد داشتند تا کنترل اقتصادی خودرا حفظ و از مستعمرات سابق خود سود ببرند. این موضوع از طریق ایجاد سیستم‌های ارزی جدید درزمان رهبری ماشارل دوگل صورت گرفت، بطوریکه درسال ۱۹۴۵ دو ارز مجموعاً به نام فرانک CFA برای مستعمرات سابق خود در منطقه غربی و مرکزی ایجاد کردند. سیستمی که فرانک سی‌اف‌ای عمل می‌کند به عنوان یکی از نرخ‌های مبادله ثابت بوده که قابلیت تبدیل نامحدود دارد و به‌طور پیوسته به واحد پول فرانسه، قبلاً فرانک و سپس یورو، متصل است. این بدان معناست که کشورهای آفریقایی نمی‌توانند بر ارزش پول خود تأثیر بگذارند و تفاوت در نرخ ارز باعث می‌شود که فرانسه بتواند محصولات آفریقایی را به طور مصنوعی ارزان خریداری کند و در مقابل آفریقایی‌ها قادر به خرید کمتر هستند. 

برنامه «شکاف اقتصادی» روز دوشنبه ساعت 04:30 به وقت تهران از شبکه هیسپان تی وی پخش می شود و تکرار آن همان روز در ساعت های 11:00،13:00،18:30 و روز سه شنبه ساعت 02:30،12:00و 16:30 روی آنتن می رود.