به گزارش اکونا پرس،

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: باید مساله کتاب خوانی را از دو بعد نرم افزاری و سخت افزاری نگاه کرد. از بعد نرم افزاری نمی توان آمار دقیقی در این خصوص که چقدر کتاب خوانده شده یا نشده ارائه داد اما در بعد سخت افزاری می توان ادعا کرد که سرانه مطالعه کاهش یافته است.

وی در ادامه افزود: از آنجایی که بعد از انقلاب اسلامی ما محور توسعه کشور را اقتصادی قرار دادیم، مطالعه نیز به سمت کتاب های اقتصادی سوق داده شد. اینکه چرا اکنون کتاب های افراد بزرگ در حوزه های دیگر خوانده نمی شود به دلیل همین تغییر محور توسعه و در کنار آن تغییر ذائقه مردم و دغدغه های اقتصادی است. درواقع مردم ترجیح می دهند که به جای وقت گذاشتن برای خواندن یک رمان یک کتاب اقتصادی مطالعه کنند و از این راه کسب درآمد کرده و یا شغل پیدا کنند و یا کسب و کارشان را توسعه دهند.

این استاد دانشگاه در ادامه این نشست افزود: به طور کلی من با این سخن که مردم ما اهل مطالعه نیستند موافق نیستم .مردم ما مردمی هستند که اعتقاد به مطالعه دارند اما به دلیل همان دلایلی که گفتیم  که باید به آن هزینه چاپ را نیز اضافه کرد کمی مسیر علاقه مردم در خصوص مطالعه تغییر کرده است.

رییس  شورای نویسندگان انتشارات آفتاب گیتی ‌در ادامه سخنانش گفت: «فرهنگ ده جلدی دلالی حرفه ای املاک» از جمله کتاب های پرفروش سال محسوب می شود که به دلیل همان مسائلی که پیش از این گفته شد به چاپ دوم رسید چرا که هم متقاضی دارد و هم قیمت مناسب.

در ادامه این نشست، امیرهمایون کاشانی کیا نویسنده فرهنگ ده جلدی دلالی حرفه ای املاک، در نشست خبری آنلاین رونمایی از این کتاب به خبرنگاران گفت: ضمن خیر مقدم به خبرنگاران محترم که به صورت آنلاین این اتفاق فرهنگی را پوشش می دهند.

این کارشناس ارشد مسکن در خصوص این کتاب به خبرنگاران گفت: یکی از دلایلی که کتاب در ایران طرفداران خود را از دست داده این است که سبک نگارش دیگر برای خواننده جذاب نیست؛ در واقع سبک نگارش می تواند خواننده را جذب کتاب کند. من به عنوان عضوی کوچک از خانواده فرهنگی و آموزشی کشور بر اساس آموزه ها و تجربیاتم این ادعا را به صراحت عنوان می کنم که بازار کتاب با اندکی تلاش می تواند از این شرایط خارج و به سود آوری برسد.

وی در ادامه افزود: اینجانب نویسنده زبر دستی نیستم و هرگز رمان و یا کتاب دیگری جز در حوزه مدیریت واقتصاد ننوشته ام اما کتب دایره المعارف دلالی حرفه ای املاک اینجانب به چاپ دوم در همین شرایط بحرانی که از آن سخن گفته می شود، رسیده و عنوان پرفروش ترین و پرتراژترین کتاب سال را به خود اختصاص داده است.

کاشانی کیا همچنین خطاب به خبرنگاران گفت: کشور ما یکی از توانمندترین اقتصادهای جهان را داراست. شاید این اعا را برخی به چالش بکشند اما با دلیل و مدرک می توان آن را اثبات کرد .اقتصاد جمهوری اسلامی ایران بر پایه اقتصاد اسلامی بنیان نهاده شده که مورد پذیرش جهان است، به عنوان مثال می بینیم که برخی از بانک های بزرگ باجه اسلامی در شعب خود دایر کرده اند که به شدت مورد پذیرش مراجعه کنندگان است .

این استاد دانشگاه همچنین در ادامه بیان کرد: طی 4 دهه گذشته همه دولتمردان و البته مقام معظم رهبری افراد فرهنگی و حامی و دوستدار فرهنگ و کتاب بوده و هستند. ما با ارتقای سطح فرهنگ و مطالعه و با برنامه ریزی درست از این جهت با ارتقای سطح فرهنگی و آموزشی جامعه  قطعا به توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نیز دست خواهیم یافت.

وی همچنین اظهار داشت: انتشار کتاب های اقتصادی برای افزایش مهارت افراد و یا توسعه اقتصادی مورد پذیرش افراد در جامعه است و اگر می گوییم سرانه مطالعه کاهش یافته شامل کتب اقتصادی نمی شود؛ همانطور که در بالا از فرهنگ ده جلدی دلالی علمی املاک سخن گفتیم که در اوج کرونا و نوسانات ارزی که دامن همه بخش ها از جمله بازار نشررا هم گرفته به چاپ دوم رسید. چون مردم از آن استقبال کردند. بنابراین به جای اینکه همه مشکلات به گردن دولت و نظام بیندازیم ما برنامه ریزی و تشخیص جامعه هدف می توانیم از این بحران ها عبور کنیم.

نویسنده فرهنگ ده جلدی دلالی املاک در ادامه ابراز داشت: کتاب همواره از ابتدای تولد بشر بوده و خواهد بود .در حال حاضر با گسترش فضای مجازی کتاب های مجازی نیز گسترش یافته  اما من به عنوان نویسنده با این روش به شدت مخالف هستم ،چرا که در این روش رابطه نویسنده و خواننده قطع می شود .هنگامی که کتابی در فضای مجازی منتشر می شود خواننده حوصله خواندن آن دارد و در نهایت به آن توجهی نمی کند اما کتابی که روی کاغذ منتشر می شود خواننده را جذب و سبب گرایش بیشتر خواننده برای خواندن کتاب تا به انتها می شود.

وی در انتها افزود: کرونا شرایطی ایجاد کرد که افراد از خواب بیدار و از روزمرگی خارج شدند. یعنی وقتی روزمرگی از بین رفت سبب شد تا افراد به سمت خلاقیت بروند واین خلاقیت خوراک لازم داشت خوراک این خلاقیت از آموزش و مطالعه کتاب به دست می آید .«فرهنگ ده جلدی دلالی حرفه ای املاک» در همین دوران کرونا به چاپ دوم و با بالاترین تیراژ به چاپ رسید . چرا که بسیاری از افراد برای توسعه کسب و کارشان در حوزه املاک و مسکن به این کتاب در این دوره نیاز پیدا کردند.

در پایان مدیر انتشارات آفتاب گیتی نیز در خصوص بازار نشر گفت: من با این سخن که وضعیت انتشارات خوب نیست مخالف هستم. چرا که برخی  از کتاب ها وقتی به صورت هدفمند منتشر می شوند خواننده خود را دارند در شرایط شیوع کرونا نیز افراد به دلیل وقت کافی به کتاب روی آوردند. این در واقع دلیل من برای این ادعاست که شرایط نشر در سال جدید بهتر از سال های گذشته است.

اسد زاده همچنین متذکر شد: از سوی دیگر وقتی برای یک جامعه هدف کتاب منتشر شود، متقاضی بیشتر می شود. ما با چاپ کتاب های هدفمند علاوه بر دادن خدمات رایگان به برخی از نویسندگان جوان به افزایش آمار مطالعه و کرا آفرینی می توانیم کمک کنیم تا به لطف خدا از بحران اقتصادی کرونا زده خارج شویم.