به گزارش اکونا پرس،

به مناسبت فرارسیدن دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رادیو های اداره کل آسیای میانه و قفقاز در معاونت برون مرزی صداوسیما برنامه های متنوعی به منظور همراهی با مخاطبان و شنوندگان خود در این روزها و آشنا کردن آنان با دستاوردهای انقلاب مردم ایران تدارک دیده اند. 

برنامه های اصلی تمام رادیو در این عناوین خلاصه می شود: امام خمینی، رهبر محبوب؛ احیای معنویت، پاسخ انقلاب اسلامی به بحران های انسان معاصر؛سیاست نه شرقی نه غربی در گفتمان انقلاب اسلامی؛ انقلاب اسلامی، خالق نخبگان و قهرمانان؛ زنان، پیشگام در پیشبرد انقلاب اسلامی؛ هنر انقلاب اسلامی و سینمای فاخر؛ ایران، ایستاده در برابر تحریم؛عوامل استمرار انقلاب اسلامی و تهیه گزارش و مصاحبه هایی در خصوص دهه فجر انقلاب اسلامی. 

در این برنامه‌ها در قالب کلامی و کلامی پیامی سعی شده است به پیشینه انقلاب و زمینه‌های بروز آن پرداخته شود و نقش امام (ره) و مردم در به ثمر رسیدن انقلاب مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نویسندگی تمامی برنامه ها را گروه فرهنگ و معارف برون مرزی برعهده داشته است و در هر رادیو زبانگردانی، ترجمه و دوبله بر روی متون اصلی انجام شده است. 

همچنین سایت رادیوها به صورت روزانه اقدام به بارگذاری اخبار همراه با تفاسیری در ارتباط با انقلاب اسلامی و دستاوردهای 42 ساله و گالری عکس و ویدئو به صورت روزانه خواهند کرد. 

رادیو آران www.aran.irib.ir

ویژه برنامه «انقلاب بایرامی» (عید انقلاب ) برنامه ای ترکیبی نمایشی مختص دهه مبارک فجر با ساختار کلامی پیامی به مدت ده روز و هر برنامه 45 دقیقه در هر قسمت به یک موضوع خاص از این ایام خواهد پرداخت. برنامه «سیز و بیز» برنامه ای دو سویه با مخاطبان یک برنامه 30 دقیقه ای با ساختار کلامی پیامی ، برنامه «دانیشیق» (میزگرد ) 2 برنامه با ساختار کلامی پیامی آوایی هر برنامه 30 دقیقه ، برنامه تفسیر خبری 5 برنامه با ساختار کلامی پیامی هر برنامه 15 دقیقه با حضور کارشناسان خارجی و داخلی بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی ،«بنرماه» معرفت گلستانی یا گلستان معرفت با موضوع ایام مبارک فجر 5برنامه 20 دقیقه ای ، برنامه بولتن خبری یا باخیش 5 برنامه با ساختار کلامی پیامی به مدت 10 دقیقه و بررسی مطبوعات خارجی درباره انقلاب اسلامی ، برنامه «حاق یولو» 2 برنامه با ساختار کلامی پیامی آوایی هر برنامه 50 دقیقه به عنوان برنامه مذهبی ظهرگاهی ، خطبه های نماز جمعه یک برنامه 30 دقیقه ای تولید و پخش خواهد شد و با عنوان «نغمه لر» نیز یک برنامه 30 دقیقه ای در باب اشعار انقلابی با حضور کارشناس مهمان پخش خواهد شد . بخش مهم این برنامه ها تبیین تاثیر انقلاب اسلامی در کشورهای منطقه خواهد بود و همچنین در روز 22 بهمن نیز برنامه ویژه ای تحت عنوان «بایراملیق» پخش خواهد شد. در این ده روز سرودهای انقلابی روی آنتن رادیوست و در باکس های خبری نیز با خبرها و گزارش های مختلف و در سایت رادیو آران نیز با ایجاد صفحه ای ویژه با نام «انقلاب بایرامی» به این امر مهم پرداخته خواهد شد .

رادیو آشوری www.assyrian.irib.ir

ویژه برنامه های رادیو آشوری به شرح ذیل است: 

مصاحبه با خانواده شهدای آشوری، مصاحبه با خانواده جانبازان آشوری، تقویم تاریخ، برنامه «ما و شما»، مجله خانواده، روی خط جوانی و مشاهیر آشوری که تمامی برنامه های در ارتباط با انقلاب اسلامی و دستاوردهای 42 ساله انقلاب است. 

رادیو تاجیکی www. Parstoday.com/tg

رادیو تاجیکی با پخش 12 برنامه 15 دقیقه ای با تهیه کنندگی مجید حاتم زاده مقدم و با موضوع تشریح علل و عوامل پیروزی انقلاب اسلامی از زبان کارشناسان آگاه، با مخاطبان همراه است. 

رادیو تالشی www. Parstoday.com/tly

این رادیو نیز در ایام دهه فجر با پخش 10 ویژه برنامه پیامی و کلامی با عنوان «رایحه نور» با تهیه کنندگی مصطفی سعیدی، به تشریح حضور بین المللی ج.ا.ا. در عرصه های گوناگون و تاثیرگذاری انقلاب اسلامی خواهد پرداخت.

رادیو آذری تبریز www. Aztabriz.irib.ir

پخش برنامه هایی متنوع و مفرح در دستور کار این رادیو است که عبارتند از: برنامه «ایلن سنه چای دئمیشم» گویندگان سجاد دشتی و اکرم رضایی تهیه کننده نرگس قماش حاجی با موضوع افتخار به میهن و رهبری از زمان انقلاب و ترویج آن به سایر کشورها، «پرسپکتیو» با موضوع ریشه های انقلاب، با گویندگی رباب قهرمان زاده و تهیه کنندگی نسرین میلانی زاده، «چراغ» حاوی فرمایشات رهبری در خصوص ایام ا.. ودهه فجر و حفظ ارزش ها، با همکاری اکرم رضایی به عنوان تهیه کننده و جعفر رضایی به عنوان گوینده، برنامه «سلام دینله ییجی» با موضوع شعار روز و اهمیت زنده نگه داشتن دهه فجر انقلاب اسلامی، برنامه «ایران بازاری» با موضوع لزوم تولید بیشتر در مقابل تحریم

ها و تکیه بر توان داخلی (گوینده: رباب قهرمان زاده ، تهیه کننده:نرگس قماش حاجی)، برنامه «دونیا اوتن هفته ده» مختص تحولات جهان در دهه فجر با گویندگی علیرضا نوراللهی و تهیه کنندگی محمدرضا رحیمی، برنامه «شهید لر خیابانی» با موضوع فرهنگ ایثار و شهادت ( تهیه کننده و گوینده: سجاد دشتی) ، «سیزه سلام» با موضوع پیام ها، اشعار و دلنوشته های مخاطبان(گوینده و تهیه کننده: سجاد دشتی)، «آچیق سوز» با موضوع تحولات منطقه در بعد سیاسی(تهیه کننده: محمد رضا رحیمی ،گوینده: علیرضا نوراللهی)، «ساچلان شعاعلار» با موضوع پیروزی انقلاب اسلامی (تهیه کننده :محمد رضا رحیمی)، «پنجره» با هدف پوشش مراسم و همایش هایی که در طول دهه در سطح شهر برگزار می شود (گوینده و تهیه کننده : سجاد دشتی)، «داهی لر» با هدف بررسی ابعاد شخصیت بزرگ بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران 0تهیه کننده :حسن صادقی، گوینده: رباب قهرمان زاده)، برنامه «سینیق کورپو» با موضوع نقش رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در کشورهای مجاور ایران بعد از انقلاب(گوینده : علیرضا نوراللهی و تهیه کننده : نسرین میلانی زاده)، «اسلام غنچه لری» با موضوع آموزش مقاومت و ظلم ستیزی به کودکان (کاری از گروه نمایش کودک به سرپرستی اکرم رضایی)، پخش خطبه های نماز جمعه خطبه های نماز جمعه تبریز و باکو. 

رادیو ترکمنی www. Parstoday.com/tk

این رادیو نیز با پخش برنامه هایی به شرح ذیل با مخاطبان همراه است: 

سایرا یار اولکام، جهان سیاست، خانه و خانواده، برنامه گوهر جوانی، چشمه ایمان، در محضر آفتاب، داستان شب ... همچنین مطابق روال سایر رادیو ها این رادیو هم با بارگذاری اخبار و تفاسیر و نیز ایجاد گالری عکس و ویدئو در این ایام ، سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را گرامی می دارد.

رادیو ترکی و استانبولی www. Parstoday.com/tr

این رادیو در دو بخش صبحگاهی و شبانگاهی با برنامه های متنوع به استقبال چهل و دومین سالگرد پیروزی قیام شکوهمند ملت ایران می رود: 

فهرست برنامه های صبحگاهی این رادیو که با تهیه کنندگی میترا دیده بان پخش می شوند، عبارتند از: امام خمینی رهبر محبوب، احیای معنویت، سیاست و دیانت، جایگاه اندیشه وحدت اسلامی، سیاست نه شرقی نه غربی، زنان پیشگام در پیشبرد انقلاب اسلامی، هنر انقلاب و سینمای فاخر، ایران ایستاده در برابر تحریم، عوامل استمرار انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی در مسیر احیای تمدن اسلامی است. 

فهرست برنامه های شبانگاهی رادیو به شرح ذیل است: 

سال ایستادگی و مقاومت ملت ایران، نگاهی به کنشگری ایران در عرصه ثبات و امنیت منطقه، پیشرفت ها و افتخارات در عرصه های علمی و فن آوری، چند جانبه گرایی محور سیاست خارجی ایران، مولفه های اقتدار و پویایی نظام جمهوری اسلامی از دیدگاه رهبری، تقویت اقتدار دفاعی و بازدارندگی، خط قرمز نظام و تضمین کننده استقلال و امنیت. 

رادیو قزاقی www. Parstoday.com/kk

این رادیو هم با بارگذاری اخبار و تفاسیر و ایجاد گالری و آلبوم عکس و ویدئو و نیز برنامه هایی با موضوعات مختلفی همچون امام خمینی رهبر محبوب، احیای معنویت، سیاست و دیانت در انقلاب اسلامی، جایگاه اندیشه وحدت اسلامی در گفتمان انقلاب اسلامی، سیاست نه شرقی نه غربی در گفتمان انقلاب اسلامی و انقلاب اسلامی در مسیر تمدن اسلامی با مخاطبان همراه است. 

رادیو ارمنی www. Parstoday.com/hy

در این رادیو برنامه‌هایی شامل: امام خمینی، رهبر محبوب، احیای معنویت: پاسخ انقلاب اسلامی به بحران های انسان معاصر، سیاست نه شرقی نه غربی در گفتمان انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی، خالق نخبگان و قهرمانان، زنان، پیشگام در پیشبرد انقلاب اسلامی، هنر انقلاب اسلامی و سینمای فاخر، ایران، ایستاده در برابر تحریم، عوامل استمرار انقلاب اسلامی و تهیه گزارش و مصاحبه های در خصوص دهه فجر انقلاب اسلامی تدارک دیده شده است.

تهیه کنندگی تمامی این برنامه ها در رادیو ارمنی برعهده مرتضی احمدی است و گویندگی ویژه برنامه های دهه فجر رادیو ارمنی را شوغیک کشیشیان،آرتویت زهرابیان و کارینه راطیوس داوود برعهده دارند.