به گزارش اکونا پرس،

 به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، زبان و ادبیات فارسی به عنوان دومین زبان جهان اسلام و زبان حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی، با هزاران آثار گران سنگ در زمینه های مختلف ادبی، عرفانی، فلسفی، کلامی، تاریخی، هنری و مذهبی همواره مورد توجه و اعتقاد ایرانیان و مردمان سرزمینهای دور و نزدیک از جمله اردوزبانان شبه قاره هند و پاکستان بوده است. علی رغم حوادث و رویدادهای پر تب و تاب و گاه ناخوشایند، باز هم این زبان شیرین و دلنشین در دورترین نقاط جهان امروزه حضور و نفوذ دارد. 

کانال اردوی شبکه سحر با قرار گرفتن در سالروز شعر و ادب پارسی و روز بزرگداشت استاد شهریار در این برنامه از «شما و سحر» با حضور حسن رضا نقوی، شاعر اردوزبان و مسئول کنفرانس مولوی و اقبال لاهوری در دانشگاه نمل اسلام آباد و کنفرانس بین المللی نیما یوشیج و ن. م راشد و همچنین مجری برنامه نسیم زندگی در باب تاثیرات شعر و ادبیات فارسی بر ادبیات شبه قاره، گفت و گو خواهد کرد.

معصومه شریفیان، تهیه کننده برنامه «شما و سحر» در معرفی مهمان برنامه گفت؛ حسن رضا نقوی پاکستانی الاصل و دانشجوی دکتری مدیریت دولتی است. وی شاعر اردوزبان بوده و نویسنده کتاب های ادبی از جمله؛ شب های رادیو، ولایت فقیه، مکتب حاج قاسم سلیمانی و ... است. 

وی افزود؛ در این گفت و گو ضمن تشریح جایگاه و تاثیرات شعر و ادبیات فارسی در زبان و ادبیات اردو، اشتراکات ادبی نیما یوشیج و ن. م راشد (نظر محمد راشد)، 

تاثیرات نظم های ن م راشد از نیما یوشیج، تاثیرات ادبیات شعرای بزرگ ایرانی همچون حافظ، سعدی، فردوسی، نیما یوشیج و سهراب بر ادبیات و زبان اردو، معرفی دیوان شعر شعرای بزرگ اردو زبان؛ اسد الله غالب و اقبال لاهوری نیز از جمله مباحثی است که به آن خواهیم پرداخت. 

شریفیان همچنین در ادامه به حضور مهمان رایزن فرهنگی خانه فرهنگ پاکستان به صورت اسکایپ اشاره کرد.    

پلی بگ هایی با موضوع شعر و ادبیات فارسی و اردو ، اخبار فرهنگی و هنری، معرفی برنامه های کانال اردوی شبکه سحر، کلیپ های موسیقی از آیتم های دیگر این برنامه ترکیبی زنده است که معصومه شریفیان در آخر به آن اشاره کرد.

«شما و سحر» با اجرای فاطمه سکینه مهدی 28 شهریورماه ساعت  19:30 به وقت تهران به مدت 50 دقیقه به طور زنده روی آنتن کانال اردوی شبکه سحر خواهد رفت.