به گزارش اکونا پرس،

محمّدصادق رحمانیان، مدیر و سردبیر در سرآغاز مجلۀ ادبی «چامه» نوشته است: «شعر، ارمغان ماجراجویی شاعران با کلمات است. فارغ از این ماجرا، شاعر چیزی جز سکوت ندارد. شعر، علاوه بر شاعرِ ماجراجو به مخاطبانِ شجاعی نیز نیاز دارد که فراتر از زمانۀ خود بیندیشند تا به گوهر شعر دست یابند».

این شاعر و روزنامه‌نگار، دربارۀ ویژه‌نامۀ علی باباچاهی گفته است: «یکی از ویژگی‌های باباچاهی ماجراجویی با کلمات و روبه‌روشدن با تجربه‌های مختلفی است که شعر او را نیازمند مخاطبان خاص کرده است، هر چند او در وزن‌های مختلف شعری از جمله رباعی و دوبیتی آثاری را منتشر کرده است، امّا به دلیل تلاش‌هایش در مواجهه با تجربه‌های پسانیمایی از او شاعری جست‌و‌جوگر و نوآور ساخته است.»

در این شماره از «چامه»؛ موسی بیدج، شاعر و مترجم، شعر معروف «دف» را از رضا براهنی به زبان عربی ترجمه کرده و حسنا محمدزاده دربارۀ آرا و آثار رضا براهنی بررسی‌هایی را به انجام رسانده است.

شماری از نویسندگان و شاعران ایرانی و خارجی در این شماره، آثار خود را منتشر کرده‌اند:

در بخش «داستان» مجلۀ ادبی «چامه» که محمدجواد جزینی دبیری آن را به عهده دارد؛ شیده درویش، مریم فردی، مرجان ظریفی، مریم علی اکبری، محبوبه سلاجقه، راحلۀ بهادر و روبرت هارلندراجرز آثاری را به رشته تحریر در آورده‌اند. 

در بخش «شعر و ترجمه» این مجله که ضیاءالدین خالقی دبیری بخش شعر را به عهده دارد؛ رحمت حقی‌پور، محمد آشور، ضیا قاسم، حمید روزبان، علی‌رضا عمرانی، علی حُرّ «سپیدار»، حمید فتحی اعظم کشاورز، هومان مهرآذین، مصطفی توفیقی، فرزانه کارگرزاده، م.ب‌.آهو، مژگان لاله، صالح بوعذار، تمام میهوب، آریا عابر و سامره عباسی آثار خود را عرضه کرده‌اند.

و در بخش ویژه‌نامه نیز که عبدالله سلیمانی دبیری آن را به عهده دارد؛ سیمین بهبهانی، محمدعلی سپانلو، عبدالعلی دستغیب، کیوان اصلاح‌پذیر، مجتبا پورمحسن، حمیدرضا گشمردی، ثریا کهریزی، میترا سرانی اصل، محمد لوطیج، رضا روشنی، سریا داودی حموله، افسانه نجومی، احسان مهدیان، مریم حشمت‌پور، بایش جبار زیارة، ایوب صادقیان، محمد زندی، مشعود زندی، علیشاه مولوی، محبوبه افشاری، حمیدرضا آتش‌برآب، علی عبداللهی، مرجان مدرس، حسن فرخی و سعید سعیدپور؛ درباره باباچاهی قلم زده‌اند.

علاقه‌مندان به ادبیات و کتاب‌خوانی می‌توانند بیست و سومین شماره مجلۀ ادبی «چامه» را از فروشگاه مجازی «فیدیبو»، «طاقچه» و «جار» تهیه کنند.