به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، بخش اول برنامه این هفته «آفریقا امروز» به ارزیابی تأثیرات درگیری‌ها در اوکراین بر اقتصاد آفریقا و به خصوص وضعیت مواد غذایی و سوخت در این قاره اختصاص دارد.

 جنگ اوکراین، قاره آفریقا را به لحاظ افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت با یک بحران مواجه کرده است. از سوی دیگر، تحریم‌های بی‌سابقه‌ غرب علیه روسیه، عرضه گندم، کود و سایر کالاها به آفریقا را نیز دچار مشکل کرده است.

تیمستسو ماگاما فعال سیاسی و عضو سابق پارلمان آفریقای جنوبی به عنوان کارشناس این بخش برنامه درباره این بحران و توانایی کشورهای آفریقایی در جبران این مشکل و تأمین مواد غذایی و تلاش برای خودکفایی سخن می‌گوید.

 مبارک هنیا مجری «آفریقا امروز» با این عضو سابق پارلمان آفریقای جنوبی این پرسش را مطرح می‌کند که آیا باید منتظر بی‌ثباتی بیشتری در آفریقا باشیم یا دولت‌های این قاره می‌توانند با اختلال در تامین و عرضه مواد غذایی مبارزه کنند؟

 بخش دوم برنامه نیز به بررسی عملکرد و فعالیت‌های بشردوستانه جمعیت هلال احمر ایران در قاره آفریقا اختصاص دارد.

 دکتر حسن اسفندیار مدیرکل عملیات بین‌المللی و برنامه‌های بشردوستانه جمعیت هلال احمر ایران با حضور در استودیوی «آفریقایی امروز» به تشریح عملکرد این جمعیت در کشورهای آفریقایی به خصوص پس از شیوع ویروس کرونا می‌پردازد.

 دکتر اسفندیار همچنین فعالیت‌های جمعیت هلال احمر در حوزه‌های مختلف از جمله تامین غذا، دارو و محصولات پزشکی به وسیله محصولات ایران را تشریح می‌کند.

برنامه «آفریقا امروز» به تهیه کنندگی عاطفه دربندی دوشنبه ساعت 11:00 به وقت تهران به مدت 25 دقیقه از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه دوشنبه ساعت 00:00، سه‌شنبه ساعت 07:00 و 16:00، چهارشنبه ساعت 21:00، پنج‌شنبه ساعت 12:00 و جمعه ساعت 08:00 روی آنتن خواهد رفت. علاقه‌مندان می توانند با مراجعه به لینک https://www.presstv.ir/Section/15034 این برنامه را در وب‌سایت شبکه پرس تی وی مشاهده کنند.