به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، موضوع مستند این هفته «۱۰ دقیقه» به بهانه تصویب ۱۰۰ میلیارد یورو از سوی پارلمان آلمان برای نوسازی ناوگان نظامی این کشور، به بررسی ظهور قدرت‌های جدید در جهان در پی آغاز درگیری‌های روسیه و اوکراین اختصاص دارد.

این مستند به تهیه‌کنندگی مهدی عرب همچنین نگاهی دارد به درخواست دولت ژاپن برای افزایش بودجه نظامی این کشور و چنین نتیجه‌گیری می‌کند که این تغییر رویکرد در سیاست‌های نظامی کشورهایی مانند ژاپن و آلمان منعکس کننده تغییرات عمیق در سیاست‌های دفاعی و امنیتی جهان پس از آغاز جنگ میان روسیه و اوکراین است.

مستند «۱۰ دقیقه» همچنین به این موضوع می‌پردازد که این تغییر در سیاست نظامی کشورهای هم‌پیمان آمریکا شاید در کوتاه‌مدت به ایالات متحده در مقابله با روسیه کمک کند، اما در بلندمدت و با ظهور مجدد آلمان و ژاپن به عنوان دو قدرت نظامی بزرگ، ممکن است هژمونی آمریکا در سراسر جهان به چالش کشیده شود.

مستند «۱۰ دقیقه» یکشنبه ساعت ۱۴:۲۰ به وقت تهران روی آنتن پرس تی‌وی می‌رود و بازپخش آن ساعت ۰۰:۲۰، ۱۲:۲۰ و ۱۷:۲۰ روز دوشنبه، ساعت ۱۴:۰۰ سه شنبه و ۱۹:۲۰ و ۰۳:۲۰ روز چهارشنبه است.

علاقه مندان می توانند با مراجعه به لینک https://www.presstv.ir/doc/index?id=46&page=1&name=10%20Minutes برنامه را در وب سایت شبکه پرس تی وی نیز مشاهده کنند.