به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون‌مرزی رسانه ملی، مستند «خاطرات نارنجی» تبعات بی‌شمار استفاده ازسلاح‌های شیمیایی موسوم به «عامل نارنجی» در جنگ ویتنام را که از سوی دولت آمریکا استفاده می‌شد و تاثیر مخرب این سلاح بر شیمیایی شدن مردم ویتنام و سربازان آمریکایی را مورد بررسی قرار داده است.

در خلال جنگ ویتنام، ارتش آمریکا برای دستیابی به اهداف نظامی خود و پیروزی در جنگ اقدام به استفاده از بیش از 8 میلیون تن عامل نارنجی کرد. ماده ای شیمیایی که بیشتر برای از بین بردن علف ها و خشکاندن درختان استفاده می شد تا بدین وسیله هواپیماهای نظامی آمریکا دید بهتری نسبت به مواضع دشمن خود در جنگ را داشته باشند. بعدها مشخص گردید سربازانی که در معرض عامل نارنجی قرار گرفته بودند، فرزندانشان در بدو تولد دچار نقص مادرزادی بودند. این در حالی است که دولت آمریکا هیچ گاه حاضر به پذیرش این موصضوع نگردید.  آمارها نشان می دهد که عامل نارنجی سبب شده تا به حال بیش از 500 هزار کودک ناقص الخلقه به دنیا بیاید. 

مستند «خاطرات نارنجی» از دوشنبه  تا چهارشنبه ساعت 4:30 بامداد به وقت تهران به روی آنتن هیسپان تی وی می رود و بازبخش آن همان روزها ساعات ،9:00،15:00،21:30 برای اسپانیایی زبان های سراسر جهان قابل مشاهده خواهد بود