به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، برنامه این هفته «آفریقا امروز» با توجه به سفیر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران به چند کشور آفریقایی از جمله مالی و تانزانیا، به تحلیل سیاست خارجی جمهوری اسلامی در گسترش و تقویت روابط سیاسی و اقتصادی خود با قاره آفریقا می‌پردازد.

مجری برنامه به همین مناسبت میزبان حسین گیوزاد رئیس میز شرق آفریقا در وزارت امور خارجه ایران است و از گیوزاد می‌خواد درباره اهداف سفر وزیر امور خارجه به چند کشور آفریقایی صحبت کند.

هنیا همچنین از رئیس میز شرق آفریقا در وزارت امور خارجه از دلایل سفر امیر عبداللهیان به تانزانیا می‌پرسد و با او این سوال را مطرح می‌کند که آیا اهداف این سفر محقق شده است؟

بخش دوم برنامه نیز نگاهی دارد به تنش آبی میان اتیوپی با مصر و سودان بر اثر تصمیم اتیوپی برای ساخت یک سد بر روی رودخانه نیل.

تکمیل سد اتیوپی بر روی رودخانه نیل، فریاد اعتراض کشورهای همسایه و به ویژه مصر و سودان را به آسمان برده و هر سه کشور را در آستانه‌ جنگ قرار داده است.

دکتر آشوک سواین، استاد دانشگاه و رییس یونسکو در زمینه همکاری‌های بین‌المللی میهمان این بخش برنامه است و درباره موضوع مناقشه بر سر آب میان اتپوپی، مصر و سودان و راه‌حل‌های ممکن برای رفع این بحران سخن می‌گوید.

برنامه «آفریقا امروز» به تهیه کنندگی عاطفه دربندی دوشنبه ساعت 12:00 به وقت تهران به مدت 25 دقیقه از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه سه‌شنبه ساعت 01:00 08:00 و 17:00، چهارشنبه ساعت 22:00، پنج‌شنبه ساعت 13:00 و جمعه ساعت 09:00 روی آنتن خواهد رفت. علاقه‌مندان می توانند با مراجعه به لینک https://www.presstv.ir/Section/15034 این برنامه را در وب‌سایت شبکه پرس تی وی مشاهده کنند.