به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، موضوع برنامه این هفته «آفریقا امروز» به بررسی غارت منابع طبیعی کنگو توسط شرکت‌های آمریکایی و اروپایی و در فقر نگهداشتن این کشور و دلایل تحریم‌های گسترده غرب علیه زیمباوه اختصاص دارد.

جمهوری دموکراتیک کنگو از نظر منابع طبیعی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و ارزش ذخایر معدنی خام آن بیش از ۲۴ تریلیون دلار برآورد شده است. با این حال و در اثر غارت منابع طبیعی این کشور توسط غول‌های فناوری عمدتا اروپایی و آمریکای شمالی، مردم کنگو در فقط مطلق هستند.

برنامه «آفریقا امروز» در گفتگو با رامیرو فونز فعال و مفسر سیاسی ضمن بررسی ابعاد غارت منابع طبیعی کنگو، به بهره‌کشی از کودکان و جنگ‌افزاری غربی‌ها در این کشور می‌پردازد.

مبارک هنیا مجری برنامه این پرسش را نیز با فونز در میان می‌گذارد که آیا افزایش حملات شورشیان در شرق کنگو با غارت مواد معدنی این کشور توسط غول‌های فناوری مرتبط است؟

بخش دوم برنامه «آفریقا امروز» به در خواست اخیر رئیس جمهور آفریقای جنوبی برای برداشته شدن تحریم‌های کشورهای غربی علیه زیمباوه اختصاص دارد.

اینم ریچاردسون یکی از اعضای حزب انقلابی خلق سراسر آفریقا کارشناس این بخش برنامه است و درباره دلایل تحریم‌های غیرانسانی آمریکا و اروپا علیه زیمباوه صحبت می‌کند.

ریچاردسون همچنین به این سوال هنیا پاسخ می‌دهد که آیا کشورهای آفریقایی می‌توانند متحد شوند و از قدرت و نفوذ خود برای تحت فشار قرار دادن قدرت‌های غربی برای لغو تحریم‌های زیمباوه استفاده کنند؟

برنامه «آفریقا امروز» به تهیه‌کنندگی عاطفه‌سادات دربندی دوشنبه ساعت 00:00 به وقت تهران به مدت 25 دقیقه از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه سه‌شنبه ساعت 07:00 و 16:00، چهارشنبه ساعت 21:00، پنج‌شنبه ساعت 12:00 و جمعه ساعت 08:00 روی آنتن خواهد رفت.