به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی کمیته ملی المپیک؛سید رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک در مراسم گرامیداشت هفته بسیج در محل وزارت ورزش و جوانان گفت: بسیج سرمایه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و دینی و بزرگترین منبع بزرگ سرمایه ملی ماست و شاید بتوانم ادعا کنم بزرگترین سرمایه ملی ما در بستر اجتماعی بدلیل گستردگی و پهنای این سرزمین بسیج است و از این منظر باید قدردان بسیج باشیم.
وی افزود: سرمایه یک معنا دارد و حفظ سرمایه معنایی بزرگ تر و عمیق تر دارد،اگر بسیجی نتواند سرمایه ملی را حفظ  کند و آنرا ارتقاء و تداوم بخشد دچار خسارت خواهیم شد از این منظر هم تولید سرمایه و هم تداوم و حفظ آن از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه کرد.
بسیج در کشور منبع بزرگ قدرت نرم است، وقتی از قدرت نرم صحبت می کنیم ، در واقع از انسان هایی صحبت می کنیم که از منافع فردی عبور کرده و به منافع جمعی فکر می کنند،انسان هایی که از من و منیت عبور کردند و به ما رسیدند.

 

 

رییس کمیته ملی المپیک خاطر نشان کرد: به واقع وقتی از بسیج صحبت می کنیم از قطره ها، برکه ها و رودخانه ها عبور کردیم و در اقیانوس بزرگی غرق شدیم و از این منظرشاخص های بسیج ما باید با این ویژگی ها سنجیده شود، بسیج یک ترازو و تراز برای سنجش انسان هاست، اگر این تراز را در یک انسان بسیجی ببینیم می توانیم مدعی باشیم که بسیج قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی است.از همه مهمتر شاخص بزرگ بسیجی بودن زیست فرهنگی و معرفتی بسیج است، اگر انسانی ادعای بسیجی بودن دارد، باید در مرحله اول معرفت گرا، فضیلت گرا، اخلاق گرا باشد و مشی و مرامش همدلی، هم نوایی و هم گرایی با مردم باشد. زیست فرهنگی یعنی انسان های دیگر در کنارش  احساس امنیت کنند، زیست فرهنگی یعنی جامعه عاری از فساد، تقلب، گرانی، تورم و  دهها چالش دیگر باشد.
دکتر صالحی امیری ادامه داد: در جامعه ای که در آن تحقیر، تهمت، انتقام و انگ زنی حاکم است، روح بسیجی حاکم نیست، در جامعه ای که دراقتصاد آن فساد، تورم، گرانی و چنگ زدن به منافع دیگران حاکم می شود در آن جامعه روح بسیجی حاکم نیست.در جامعه ای که ده ها آسیب اجتماعی از جمله طلاق،خشونت و ناامنی وجود دارد در آن جامعه روح بسیجی حاکم نیست و از این منظر بسیج نماد زیست فرهنگی است. زیست فرهنگی یعنی جامعه ای که در آن انسان ها به راحتی احساس آرامش، آسایش و تنفس داشته باشند. زیست فرهنگی یعنی جامعه ای که در آن فضیلت ها و اخلاق حاکم و رذیلت ها و بداخلاقی ها در حاشیه باشند.
صالحی امیری در ادامه بسیجیان را پیشرو توسعه در جوامع برشمرد و گفت: ویژگی ممتاز دیگر بسیج،پیشران توسعه بودن است، بسیج نقش بسیار تعیین کننده ای در موتور محرکه توسعه ملی دارد.بسیج خط شکن و بازکننده مسیر توسعه است به همین منظور ما بسیج را عنصر شتاب دهنده توسعه ملی تعریف می کنیم و اینها ممکن نیست مگر با داشتن شاخص های بسیجی.
صالحی امیری در معرفی چند شاخصه مهم دیگر بسیجی گفت: بسیج دارای طهارت و پاکی است،این طهارت هم روحی و هم جسمی است و از ناپاکی ها و رذیلت ها به دور است. هر انسان طاهر و پاک این سرزمین بسیجی است و بالعکس هر انسان ناپاکی از بسیج فاصله دارد.
بسیج بدنبال خداباوری، مردم باوری و خودباوری است و بدنبال قدرت طلبی و جاه طلبی نیست.اگر کسی با این ارزش های سه گانه که شعار بسیجی هاست فاصله داشته باشد از ارزش های بسیج فاصله گرفته است.
وی افزود: بسیج نهاد همدلی، هم نوایی و درد مشترک در جامعه است . وقتی آذربایجان می لرزد، بسیجی می لرزد، وقتی بم می لرزد همه ایران می لرزد این یعنی روح بسیجی در جامعه حاکم است اما وقتی ایران می لرزد و انسانی نمی لرزد یعنی روح بسیجی در آن جامعه حاکم نیست .

 

 دکتر صالحی ادامه داد بسیجی یعنی تلاش برای هم نوایی و همدلی با مردم دردمند جامعه به همین دلیل بسیج از قشر محروم جامعه است چراکه بسیج در متن جامعه زایش و رویش کرده است و امروز ما بسیج را شجره طیبه انقلاب اسلامی می دانیم زیرا درخت و نهال بسیج در متن اجتماع کاشته شده است. امیدوارم بتوانیم شاخص های انسان بسیجی را داشته باشیم و صرفا در کلام و ادعا اینگونه نباشیم.
رئیس کمیته ملی المپیک در پایان تاکید کرد: حضور خواهران بسیجی در جامعه یعنی حاکمیت عفاف در جامعه و در جامعه ای که عفاف حاکم نیست یعنی در زنان ما روح بسیجی حاکم نیست، عفیف بودن یکی از مختصات جامعه بسیجی است و زنان ما پرچمدار عفاف هستند.