به گزارش اکونا پرس،

به نقل از ایسنا، محسن خجسته مهر امروز در مراسم امضای تفاهم نامه اجرای پویش اهدای بسته‌های آموزشی به دانش اموزان محروم مناطق نفت خیز و گاز خیز در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص مذاکرات صورت گرفته با روسیه، اظهار کرد: با روس ها مذاکرات فنی و اقتصادی ادامه دارد و به محض پایان مذاکرات کار حقوقی و قراردادی کار آغاز خواهد شد و متناسب با نتایجی که می‌گیریم اعلام خواهیم کرد.

وی در خصوص آخرین وضعیت تعییین تکلیف میدان آرش، گفت: در مورد میدان آرش مشخصا وزیر نفت قبلا و وزارت خارجه اعلام موضع کرده و اکنون موضع ما همان موضع وزارت خارجه و وزیر نفت است.

مدیر عامل شرکت ملی نفت در مورد وضعیت تولید در غرب کارون اظهار کردکرد: از نظر تولید، نسبت تولید و توسعه در میادین مشترک به میادین مستقل سه به یک است یعنی ۳ برابر از میادین مشترک و یک برابر از میادین مستقل تولید داریم، بنابراین اولویت ما در خصوص تولید حداکثری از تولید میادین مشترک دنبال می شود، ضمن اینکه، اکنون در حال اجرای پروژه های نگهداشت توان و افزایش تولید از این میادین هستیم.

تولید از میادین سپهر و جفیر از هفته گذشته آغاز شد

خجسته‌مهر با بیان اینکه ۳ میدان یاران شمالی، یاران جنوبی و سهراب که در همین دولت قراردادها امضا و تنفیذ شدند جزو میادین مشترک هستند، گفت: تولید از میادین سپهر و جفیر از هفته گذشته آغاز شد که جزو طرح‌های  توسعه‌ای بود و به نتیجه رسیده و ما در حال حاضر ظرفیت تولید ۲۰ هزار بشکه در روز از میادین سپهر و جفیر را داریم و در آینده نزدیک با حضور وزیر نفت به صورت رسمی این دو میدان به بهره برداری خواهند رسید.

وی با بیان اینکه در میدان آزادگان جنوبی سال گذشته حدود ۴۰ چاه جدید را وارد مدار تولید کردیم و امسال نیز ۱۵ حلقه اضافه شد و تا پایان آبان ماه ۱۵ حلقه چاه دیگر هم اضافه می شود یعنی از سال گذشته تاکنون ۷۰ حلقه چاه تا پایان آبان ماه وارد مدار تولید می شود. همچنین حضور دکل‌های حفاری در میادین غرب کارون  ۷۰ درصد افزایش یافته است.

مدیر عامل شرکت ملی نفت با اشاره به هاب گازی ایران و روسیه گفت: این موضوع در حال مذاکره فنی بوده و هنوز مذاکرات قراردادی انجام نشده است.

تولید ۳.۵ میلیون بشکه نفت تا پایان سال

خجسته‌مهر درباره پروژه فشارافزایی پارس جنوبی، گفت: فشار افزایی در میدان گازی پارس جنوبی یک پروژه مهم و دارای ویژگی‌های با تکنولوژی بالا و مستلزم ساخت تجهیزات مدرن است، در فاز طراحی هستیم که قرارداد منعقد شده و مشاورین ایرانی و خارجی در حال انجام فاز طراحی هستند و سازو کار اجرایی و برنامه ریزی برای اجرای این پروژه مهم به مبلغ ۲۰ میلیارد دلار تدوین و نهایی شده و در این زمینه از حداکثر مقدورات کشور برای اجرا استفاده می کنیم.

وی درباره تحقق تولید ۳.۵ میلیون بشکه نفت، تصریح کرد: ما وعده دادیم تا پایان سال موفق شویم تولید را از ۳.۳ میلیون بشکه افزایش دهیم تا پایان سال به ۳.۵ میلیون بشکه برسیم و انشاالله انجام خواهد شد.

اجرای پروژه‌های مسئولیت‌ اجتماعی از ملزومات توسعه پایدار است

همچنین مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در صحبت‌های خود در مراسم گفت: اجرای پروژه‌های مسئولیت‌های اجتماعی از ملزومات توسعه پایدار است و اگر مسئولیت اجتماعی را از توسعه اقتصادی جدا کنیم، چیزی باقی نمی‌ماند.

خجسته‌مهر با بیان اینکه بسیاری از مشکلات صنعت نفت به‌واسطه اثرات مثبت فعالیت‌های عام‌المنفعه حل می‌شود، تأکید کرد: اجرای پروژه‌های مسئولیت‌ اجتماعی جزو ملزومات توسعه پایدار است و اگر مسئولیت اجتماعی را از توسعه اقتصادی جدا کنیم، موضوعی باقی نمی‌ماند. اجرای مسئولیت اجتماعی زمینه‌ای برای توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور است.

وی با اشاره به اینکه این الگو برای اجرای پویش اهدای بسته‌های آموزشی، از ستاد اجرایی فرمان امام شکل گرفت و چون نیت خوبی بود در کل کشور ترویج شد، افزود: در ایفای مسئولیت‌های اجتماعی به‌دنبال رشد اقتصادی هستیم و اگر نتوانیم این وظیفه را به‌درستی انجام‌دهیم، نمی‌توانیم آینده پایداری متصور باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: کسانی که می‌خواهند انقلاب اسلامی را پشتیبانی کنند اکنون در مدارس و در کلاس درس انقلاب اسلامی نشسته‌اند و پشتوانه انقلاب این است که بتوانیم این افراد را در همه زمینه‌ها رشد دهیم.

خجسته‌مهر تصریح کرد: رویکرد وزارت نفت این است که سهم مناسبی در ایفای مسئولیت اجتماعی، کاهش محرومیت و استقرار عدالت و فرصت‌های برابر و مناسب داشته باشد.  بسیاری از استعدادها در مناطق محروم است و برای شکوفایی آن استعدادها مسئولیم، با تأکیدهای وزیر نفت هیچ‌گاه ایفای مسئولیت اجتماعی را چرخ پنجم تلقی نکردیم و اولویت آن را همواره همزاد با تولید و توسعه صنعت نفت می‌دانیم.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه کل پروژه‌های مسئولیت اجتماعی در صنعت نفت در دولت سیزدهم حدود ۶۰۰۰ پروژه است، افزود: برای اجرای این پروژه‌ها ۱۷ هزار میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته و متناسب با پروژه‌هایی که اجرا می‌شود شرکت ملی نفت برای پرداخت اعتبار آن اقدام می‌کند. با توجه به آنکه مهارت‌آموزی به ایجاد شغل منجر می‌شود، ادامه داد: از همین رو توجه به ارتقای آموزشی در اجرای مسئولیت‌ اجتماعی صنعت نفت در اولویت قرار دارد.

وی به نتیجه کنکور امسال اشاره کرد و گفت: امسال ۵۰ نفر از افرادی که در قالب پروژه‌های مسئولیت اجتماعی صنعت نفت آموزش دیدند در استان‌های خوزستان و بوشهر رتبه زیر ۱۰۰ و ۲۱۳ نفر نیز رتبه زیر ۱۰۰۰ به‌دست آوردند. توزیع ۱۵۰ هزار بسته در قالب این پویش، نماد و پیامی است که به شکل عمیق در تقویت بنیه علمی و ارتقای آموزش دانش‌آموزان در سراسر کشور گام برداریم.

خجسته مهر با تأکید بر اینکه کمیته امداد و معاونت روستایی معاون اول رئیس جمهوری، نقش مهم و اثرگذاری در این عرصه داشته‌اند، اظهار کرد: اعتبار اختصاص‌یافته در شرکت ملی نفت ایران برای تأمین نوشت‌افزار دانش‌آموزان محروم، از ۱۰ میلیارد تومان در سال گذشته به ۲۰ میلیارد تومان افزایش یافته و نسبت به سال قبل ۲ برابر شده است.