به گزارش اکونا پرس،

سهامداران امروز با آرامش خاطر قابل توجهی معاملات را آغاز کردند. بعد از اثبات ناکامی دونالد ترامپ در اعمال فشارهای شدید اقتصادی ، به نظر می رسد رفته رفته سایه ریسک های سیستماتیک از سر بازار سهام دور شده و فصل جدید رونق این بازار آغاز شده است.

زنگ شروع معاملات امروز بازار سهام با موج قدرتمند تقاضا زده شد. به طوری که از همان دقایق ابتدایی بسیاری نمادهای بزرگ و کوچک، شاهد تقاضای خرید بودند.

طی روزهای گذشته، احتیاط معامله گران نسبت به اثرات تحریم های آمریکا منجر به نوسان محدود شاخص کل شده بود، با این وجود امروز روشنگری از ابعاد مختلف ناکامی های ترامپ توانست معامله گران را با اطمینان خاطر بیشتری وارد بازار کند.

دماسنج بورس تهران امروز با رشد بیش از هزار و 200 واحدی همراه شد. شاخص هم وزن نیز، همسو با شاخص کل با رشد 349واحدی به کانال 28هزار واحدبازگشت.

فرابورس نیز امروز روندی صعودی را به ثبت رساند. آیفکس با رشد 26واحدی به سطح 2هزار و 11 واحد ارتقا یافت.

از سوی دیگر، ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس به حدود یک هزار و صد میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات بورس با رشد 31 درصدی نسبت به روز قبل حدود 800میلیارد تومان شد، حجم معاملات این بازار نیز 11 درصد رشد داشت و 2میلیارد و 357 میلیون سهم ثبت شد.

همچنین بعد از مدت ها طی معاملات روز دوشنبه شاهد تحرک بیشتر بازیگران حقیقی بودیم. سیگنال مثبتی که به خوبی نشان می دهد ، بار دیگر نگاه ها به سمت بازار سهام به عنوان مامن جذاب سرمایه گذاری معطوف شده است.

خالص تغییر مالکیت معاملات بورس حدود 10 میلیارد تومان و از سوی حقوقی به حقیقی انجام گرفت.

اقبال نمادهای بزرگ بانکی باعث شد امروز بازیگران خرد، بیشترین تقاضا را از این شرکت ها داشته باشند. بانک ملت در حالی بزرگترین اهرم رشد شاخص کل بود که شاهد تقاضای 206 میلیون و 500 هزار سهمی حقیقی ها بود. تعدد تقاضا در این نماد باعث شد بانک ملت با صف نشینی بیش از 33 میلیون سهمی به کار خود پایان دهد.

دومین گروه مورد توجه معامله گران بورسی خودرویی ها بود. نماد شرکت سایپا امروز شاهد حضور 98 درصدی این گروه در سمت تقاضا بود بطوریکه در پایان معاملات با صف 38 میلیون سهمی به کار خود پایان داد.

در آن سمت حقوقی ها بیشترین خرید را در گروه فلزات اساسی داشتند و بعد از آن محصولات شیمیایی مورد توجه بزرگان بازار قرار گرفت.

خبرهای مثبت ، ریسک ها را کمرنگ کرد

امروز های خبرهای متعددی منتشر شد که جنبه های مخنلف شکست تحریم ها را تایید کرد. از تمدید مهلت صادرات نفت ایران تا معافیت واردات نفت از ایران برای 8 کشور ، باعث شد تا تهدید تحریم های نفتی بی اثر شود.

همچنین حمایت قاطعانه کشور های اروپایی از ایران و تهیه بسته ویژه اقتصادی جهت گسترش همکاری های تجاری نیز موضوع دیگری بود که مزید بر علت این بی اثری بود.

از سوی دیگر صبح امروز در نشست مشترک رییس جمهور با مدیران وزارت اقتصاد نیز خبرهای خوبی در خصوص بازار سرمایه شنیده شد. رییس جمهور با تاکید بر وجود فرصت های ویژه سرمایه گذاری در بازار سرمایه، اثرگذاری مثبت این بازار در مقابله با تحریم ها را بی بدیل دانست./ سنا