به گزارش اکونا پرس،

 به نقل از همیار سرمایه، اساساً از دید کسانی که به‌صورت بلندمدت سرمایه‌گذاری می‌کنند یک سال دید کوتاه‌مدت به‌حساب می‌آید اما از دید افراد فعال در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت یک سال زمان بسیار زیادی است و معاملات آن‌ها نهایتاً ظرف چند روز یا چند هفته باید به نتیجه برسد.

بررسی روش‌های آماری و استفاده از داده‌های گذشته برای پیش‌بینی آینده به‌وسیله فرمول‌های ریاضیاتی توسط افراد با دید کوتاه‌مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد که به آن اصطلاحاً روش‌های تکنیکال میگویند. شاید بتوان گفت که اغلب افراد در بازار سهام از روش کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند. نمونه‌ای از روش‌های تکنیکال پیدا کردن روند قیمتی است که این کار با ابزارهای متفاوتی همچون میانگین متحرک و غیره محاسبه می‌شود.

پیدا کردن الگوها نیز از دیگر روش‌های مورد استفاده در این نوع سرمایه‌گذاری است. باید یادآور شد که نرم‌افزارهای کامپیوتری و سریع‌تر شدن محاسبات سبب شده تا استقبال از این نوع سرمایه‌گذاری بیشتر شود.

از ویژگی‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت این است که مانند سرمایه‌گذاری بلندمدت آن‌چنان متکی به دانش مالی نیست و بیشتر درگیر تحلیل تکنیکال شده است. در این روش خریدوفروش سهام به‌سرعت انجام می‌شود و اغلب افراد نمی‌توانند در ضرر باقی بمانند و از آن خارج می‌شوند.

این نکته نباید فراموش شود که در سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت افراد بیشتر تحت تأثیر نوسانات قرار گرفته و بیشتر احساسات روی آن‌ها تأثیرگذار است زیرا مدت‌زمان خریدوفروش یا سرمایه‌گذاری کم است. لازم به ذکر است که در سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت باید مدیریت پول به‌طور دقیق‌تری انجام شود.