در شهرهای مهم جهان، اکنون دوچرخه وسیله محبوبی است که افراد برای عبور و مرور در شهر از آن استفاده می‌کنند. در تهران هم دوچرخه در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. هرچند هنوز زیرساخت‌های کافی برای استفادهٔ راحت از دوچرخه وجود ندارد؛ اما شهروندان تهرانی بیش از گذشته علاقمند به استفاده از دوچرخه شده‌اند. بنابراین بسیاری از مردم، احتمالا به مسیرهای دوچرخه توجه بیشتری دارند. عده‌ای هم احتمالا سعی می‌کنند خانه‌‌ای در مسیر ایستگاه‌های دوچرخه اجاره کنند.

 عبور و مرور با دوچرخه در شهر

اگر شما دوچرخهٔ شخصی خود را داشته باشید، احتمالا رکاب زدن در مسیرهای امن را می‌پسندید. بسیاری از مردم هم هنوز دوچرخهٔ شخصی ندارند و از دوچرخه‌های اشتراکی استفاده می‌کنند. دوچرخهٔ اشتراکی بی‌دود در شهر تهران چند سالی هست که فعالیت خود را گسترش داده است. امروز می‌توانیم از دوچرخه‌های اشتراکی به عنوان یک وسیله مناسب در حمل‌ونقل شهری نام ببریم.

دوچرخه‌های شخصی عمدتاً ویژگی‌هایی دارند که رکاب زدن را ساده‌تر می‌کنند. این دوچرخه‌ها اغلب برقی هستند. شما با استفاده از آن‌ها انرژی کم‌تری مصرف می‌کنید و با سرعت بیشتری به مقصد می‌رسید.

اما دوچرخه‌های اشتراکی هم علاقه‌مندان خود را دارند. بسیاری از مردم توان مراقبت و استفاده دائم از دوچرخه را ندارند. در این شرایط دور از ذهن نیست که برای اجارهٔ خانه به مسیرهای ایستگاه دوچرخه فکر کنیم. اجاره خانه در دیوار نیز به شما کمک می‌کند تا در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 اجارهٔ خانه در مسیر دوچرخه‌ها

ایستگاه‌های اصلی دوچرخه در تهران به طور دائم در حال افزایش هستند. ایستگاه‌های دوچرخهٔ اشتراکی کم‌تر از میزان ایستگاه‌های موجود در سطح شهرند. در بسیاری از فضاهای گردشی و فراغتی شهر، امکان بیرون بردن دوچرخه از مجموعه وجود ندارد و دوچرخه‌ها نرخ کرایه متفاوتی دارند. بنابراین بدیهی است که به ایستگاه‌های دوچرخهٔ اشتراکی فکر کنیم.

ایستگاه‌های دوچرخه اشتراکی در سطح شهر شامل ایستگاه خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید مطهری، بلوار کریمخان زند،‌ میدان فردوسی، پارک دانشجو، خیابان آزادی، بلوار کشاورز، خیابان کارگر، خیابان ستارخان و آیت‌الله کاشانی هستند. این‌جاها از جمله محورهای مناسب برای دوچرخه‌سواری نیز محسوب می‌شوند. بلوار ایران زمین، بلوار سرو و بلوار سعادت‌آباد هم دارای ایستگاه دوچرخه هستند. در این مناطق امکان عبور و مرور به مرکز شهر که مکان تجمع ایستگاه‌های دوچرخه‌سواری هستند، وجود دارد. شاید شما به زندگی در مرکز شهر علاقه نداشته باشید و در عین حال از دوچرخه به عنوان وسیله حمل‌ونقل پاک استفاده کنید. در این حالت بدون شک بهتر است این ایستگاه‌ها را انتخاب کنید.

برای استفاده از دوچرخه‌های اشتراکی، هنوز هم محدودیت‌هایی وجود دارد. مثلا شمال شهر تهران یا قسمت‌های زیادی از غرب تهران دارای ایستگاه نیستند. این مناطق از نظر تقاضای اجارهٔ خانه بسیار بالا هستند، اما ایستگاه‌های لازم در آن‌ها وجود ندارد.

 

Untitled1

دوچرخه‌های اشتراکی شاید قدم‌های اول خود را در تهران برمی‌دارند و بدیهی است ظرفیت محدودی داشته باشند. تقاضای زندگی در مرکز شهر و تجمع کسب‌وکار در این مناطق باعث شده است که دوچرخه‌های اشتراکی راه خود را از قلب تهران آغاز کنند. در این حالت می‌توانید بدون زحمت با صرف هزینهٔ اندکی از دوچرخه برای عبور و مرور استفاده کنید.

یکی از چشم‌اندازهای مدیریت شهری در پایتخت، افزایش این ایستگاه‌ها است. بدون شک با افزایش رغبت و تقاضای مردم تهران این ایستگاه‌ها تا سال‌های آینده افزایش چشمگیری خواهند داشت.