به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، برنامه این هفته «آفریقا امروز» به بررسی نقش مداخله‌جویانه سازمان جاسوسی اسرائیل در کشورهای آفریقایی و به طور مشخص کنگو می‌پردازد و دلایل دسترسی نداشتن مردمان آفریقا به منابع انرژی و از جمله برق را بررسی می‌کند.

بخش اول برنامه با حضور کامباله موسوولی فعال حقوق بشر و تحلیلگر مرکز تحقیقات کنگو، دخالت‌های موساد در امور داخلی کنگو و تلاش برای سرنگونی رئیس جمهور این کشور را به نقد و بررسی می‌گذارد. این اقدام رژیم صهیونیستی اخراج رئیس سابق موساد از کشور کنگو را به دنبال داشته است.

مبارک هنیا مجری «آفریقا امروز» در بخش دوم این برنامه در گفت‌وگو با لارنس فریمن تحلیلگر مسائل سیاسی و اقتصادی آفریقا دلایل عدم دسترسی مردمان کشورهای آفریقایی به منابع انرژی و به خصوص برق را مورد واکاوی قرار می‌دهد.

طبق گزارش اخیر بانک توسعه آفریقا، بیش از ۶۴۰ میلیون آفریقایی به انرژی دسترسی ندارند و نرخ دسترسی به برق برای این کشورها تنها ۴۰ درصد است که پایین‌ترین نرخ در جهان محسوب می‌شود.

مجری «افریقا امروز» با فریمن این پرسش را مطرح می‌کند که چه چیزی مانع استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر مانند خورشیدی است که به راحتی در دسترس قرار دارد.

برنامه «آفریقا امروز» به تهیه کنندگی عاطفه دربندی سه شنبه ساعت 16:00 به وقت تهران به مدت 25 دقیقه از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه چهارشنبه ساعت 21:00، پنج‌شنبه ساعت 12:00 و جمعه ساعت 08:00 روی آنتن خواهد رفت. علاقه‌مندان می توانند با مراجعه به لینک https://www.presstv.ir/Section/15034 این برنامه را در وب‌سایت شبکه پرس تی وی مشاهده کنند.