به گزارش اکونا پرس،

به‌ نقل از روابط‌عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، برنامه «سنتز» که هر هفته به مهم‌ترین موضوعات مرتبط با مردم آمریکای لاتین می پردازد، در این قسمت نهمین اجلاس سران قاره آمریکا را که از 6 تا 10 ژوئن در آمریکا برگزار شد، زیر ذره بین می برد. نشستی که با حذف ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه توسط واشنگتن همراه بود و رسانه‌ها از این اقدام به عنوان خطای استراتژیک و کابوس دیپلماتیک آمریکا نام بردند.

نهمین اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا در حالی برگزار شد که صحنه انتقاد و اعتراض های صریح و رو در روی رهبران این قاره با بایدن بود و با کمترین مشارکت از سوی سران کشورها و دولت ها همراه بود. برخی کشورها به دلیل محرومیت ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه توسط واشنگتن، این اجلاس را تحریم کردند. جو بایدن در مراسم گشایش این اجلاس در لس آنجلس، در حالی دموکراسی را ویژگی مشخص این منطقه توصیف کرد که سران سه کشور به این اجلاس دعوت نشده بودند. به دنبال این اقدام آمریکا، روسای جمهور چند کشور به نشانه اعتراض از حضور در این نشست انصراف دادند و بسیاری از شرکت کنندگان نیز مخالفت خود را با این اقدام یکجانبه آمریکا ابراز کردند.

در این برنامه می بینیم که برخی رسانه‌ها این رویداد را شکست جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا توصیف کردند که نه تنها نتوانست به هدف خود برای اتحاد دست یابد، بلکه وضعیت ناپایدار نفوذ آمریکا در آمریکای لاتین را نیز به نمایش گذاشت.

برنامه «سنتز» محصول شبکه هیسپان تی‌وی به تهیه کنندگی مهدیه اسماعیل پور، پنجشنبه 2 تیر ماه ساعت 4:03 بامداد به وقت تهران از شبکه هیسپان تی وی پخش می شود. تکرار این برنامه همان روز ساعات 11:00و 20:00 و روز جمعه ساعت 13:00 بازپخش می شود. علاقه‌مندان می توانند با مراجعه به آدرس https://www.hispantv.com/showprogram/sintesis/778 این برنامه را در وب سایت شبکه هیسپان تی وی مشاهده کنند.