به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، برنامه «شبه قاره» این هفته به روابط اقتصادی ایران و هندوستان به ویژه در منطقه آزاد چابهار و وضعیت مسلمانان در هند می‌پردازد.

بخش اول برنامه به بهانه آزادی ۱۴ زندانی متهم به قتل و تجاوز به یک زن مسلمان نگاهی دارد به وضعیت مسلمانان در هند و آزارهایی که از گروه‌های افراطی هندو می‌بینند.

هبیا احمد، محقق و استادیار دانشگاه دهلی به عنوان کارشناس این بخش برنامه در مورد قتل عام مسلمانان به ویژه در گجرات هند و سکوت و حتی همراهی دولت این کشور با این‌دست جنایات سازمان یافته سخن می‌گوید.

در بخش دوم برنامه نیز روابط اقتصادی و تجاری ایران و هند به ویژه در منطقه آزاد چابهار و سفرهای مقامات اقتصادی هند به ایران برای توسعه این روابط را زیر ذره بین می برد. به تازگی ایران، هند و افغانستان یک قرارداد سه جانبه حمل و نقل کالا از بندر چابهار را امضا کرده‌اند.

مهدی باباگل‌زاده مجری برنامه به همین مناسبت میزبان حسین عسگری محقق و کارشناس مسائل آسیای جنوب غربی در موسسه بین‌المللی شیلر سوئد است و از او می‌پرسد که آیا گسترش روابط ایران و هند و توسعه بندر چابهار نشانه دیگری از شکست تحریم‌های آمریکا علیه ایران است؟ از سوی دیگر، روابط اقتصادی ایران و هند چقدر برای هر دو کشور اهمیت دارد؟

برنامه «شبه قاره» به تهیه کنندگی حسین مهدیان روز شنبه ساعت ۱۶:۰۰ به وقت تهران از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود و تکرار این برنامه یکشنبه ساعت ۰۷:۰۰، دوشنبه ساعت ۱۴:۰۰ و سه شنبه ساعت ۱۲:۰۰و ساعت ۲۳:۰۰ است.علاقه مندان می توانند با مراجعه به لینک https://www.presstv.ir/Section/150101 این برنامه را در وب سایت شبکه پرس تی‌وی مشاهده کنند.